Zamluvení a koupě koťátka
- Vybrané koťátko si můžete nezávazně rezervovat.
- Koťátko bude dále nabízeno k prodeji, dokud nebude složena záloha.
- Při složení zálohy obdržíte předkupní smlouvu a koťátko již nebude dále nabízeno.
- Z důvodu ztížení možnosti prodeje (pokud by jste si koťátko z jakéhokoli důvodu nepřevzali), je záloha nevratná.
- Při koupi koťátka na mazlíka dostanete společně s kupní smlouvou kopii PP. Originál PP bude vydán po doložení potvrzení od veterináře o kastraci, která musí být provedena do 12 měsíců věku koťátka.
U každého koťátka uvádíme informace o dostupnosti:
- POZOROVÁNÍ (pod dohledem CHS. Pozorujeme, jak koťátko roste, může být nabídnuto k prodeji)
- VOLNÉ
- ZÁJEM (o koťátko někdo projevil zájem, ale ještě nebyla složena záloha)
- REZERVACE (koťátko je zamluvené a byla již složena záloha)
- PRODANÉ
Výchova po příchodu domů
S výchovou koťátka začneme již ve chvíli, kdy si ho převezmeme domů. Ukažte mu jeho pelíšek (nejlépe nějakou kukaň), kde se bude moci schovat, protože bude vystrašené ze změny prostředí a všeho, na co bylo zvyklé. Snažte se na něj co nejvíce mluvit a hladit ho. Až se trošku rozkouká, ukažte mu, kde má záchod, misku s vodou a jídlo. Počítejte s tím, že první dva dny nemusí chtít jíst, pít, ani chodit na záchod. První dny mu buďte co nejvíce na blízku, aby si po odloučení od sourozenců a maminky vytvořilo vazbu s vámi.
Samozřejmě musíte počítat s tím, že koťátko je hravé a živé, v novém domově je všechno nové a neprozkoumané, a tak nebude jen vzorně sedět a čekat, co mu dovolíte. Nechejte koťátko byt v klidu prozkoumat, ale z povzdálí na ně dohlížejte a buďte důslední již od samého začátku. V momentě, když kotě začne s chováním, které je pro nás nepřijatelné (např. vyskočí na stůl, na kuchyňskou linku, začne okusovat kytku řekneme mu důrazně NE nebo NESMÍŠ (případně slovo a z daného místa ho sundáme). Důležité je vybrat si jedno slovo, které budete pro tyto případy používat. Pro zákazy nepoužívejte jméno kočky. Na kočku nemusíte křičet, stačí ráznost vašeho hlasu. Nebojte, vaše kočka to brzy pochopí a podle tónu vašeho hlasu pozná, že se vám nelíbí, co právě dělá. Pokud naše kočka dělá něco nežádoucího, můžete vedle ní plesknout novinami, tlesknout.. Neznamená to, že by na kuchyňskou linku nevyskočila, ale udělá to, až tam nebudete. Nepoužívejte fyzické tresty a netrestejte kočku rukou, vedlo by to jen k zhoršení celé situace, kočka by se vás začala bát, vytvořila by se mezi vámi bariéra a vaše kočka by vám přestala důvěřovat. Kočku je důležité chválit, pro tyto účely opět zvolte jedno slovo, které spojte se jménem kočky např. hodná Lilinka atd. Za dobré chování můžete kočku odměňovat různými pamlsky.
Škrábání nábytku
Asi nejčastějším problémem, se kterým se můžete při soužití s vaší kočkou setkat, je škrábání nábytku. Abychom tomuto problému předešli, mělo by se důležitou součástí našeho bytu stát kočičí škrabadlo nebo škrabací strom. Kočka nejraději škrábe ve stoje, a to tak, že se postaví na zadní tlapky a přední tlapky natahuje dopředu, takže i na to je třeba při velikosti či umístění škrabadla myslet. Kočka velmi ráda šplhá, a tak ideální škrabadlo je takové, které dosahuje až ke stropu místnosti. Pokud vašeho kočičího miláčka přistihnete při škrábání nábytku, řeknete mu důrazně slovo, které používáte pro zákaz a přenesete ho ke škrabadlu. Důležité je to udělat ihned, aby kotě pochopilo, co od něho požadujete. Jeho tlapkou nebo svou rukou mu naznačíte škrábání. Pokud vaši kočičku uvidíte při škrábání na škrabadle, pochválíte ji, a to i tehdy, pokud již toto chování zvládá delší dobu. I když si vaše koťátko bude obrušovat drápky na škrabadle, je zapotřebí mu je pravidelně zastřihovat, nebude ho to zbytečně ke škrábání nábytku lákat.
Výživa
Koťata rostou až 10x rychleji než děti, je tedy důležité v prvních měsících věnovat výživě a složení stravy naprosté maximum. Strava musí být bohatá na vitaminy a minerály. Nezbytný je vitamín A, taurin a polynenasycené mastné kyseliny. Krmivo by mělo mít vysoký obsah živočišných bílkovin. My koťátkům přidáváme do krmiva vitamínovou pastu a tablety, které obsahují důležité vitamíny, posilují imunitu, podporují růst s obsahem vápníku a taurinu.
Koťata mají velmi malý žaludek, je proto nutné krmit je několikrát denně, aby do sebe dostala optimální dávku všech živin a vitamínů.. Rozhodně se vyvarujte krmení klasickým mlékem. To obsahuje laktózu, která je pro kočky špatně stravitelná. Krmte pětkrát denně a od šesti měsíců stačí krmit pouze třikrát denně. Dospělou kočku pak dvakrát denně.
Kočka je, jak všichni víme, masožravec. V porovnání se psem, potřebuje kočka ve své stravě větší poměr masa než ostatních surovin. Proto krmíme granulemi s vysokým podílem masa (75%), masovými konzervami (65%) a syrovým masem, které musí být alespoň 48 hodin přemraženo. U nepřemraženého masa hrozí nákaza parazity nebo infekčními původci různých onemocnění. Nejvhodnější je hovězí,
kuřecí a krůtí maso.. Rozmrazujte je při pokojové teplotě, mikrovlnná trouba pro tento účel není moc vhodná. Rybu připravíme tak, že ji spaříme vařící vodou.
Přechod na novou stravu
Kočky jsou často vybíravé. Pokud chcete přejít na jinou stravu, tak se připravte, že to nebude jednoduché jako u pejska. Každý den zvyšujte podíl nového krmiva a zároveň snižujte podíl původního, až budete na konci týdne kočku krmit již výhradně novým krmivem.
Důležité je také naučit koťata dodržovat pravidelný pitný režim. Misky s vodou na začátku nechávejte v bytě na více místech. Kočky nemají rády stojatou vodu, proto každý den vodu vyměňujte.
Péče o srst
Srst britské kočky vyžaduje minimální péči, stačí ji jednou týdně vykartáčovat. Pouze v období línání je dobré odstraňovat odumřelou srst častěji. Důležité je koťátko zvykat na kartáčování od mala. Když klidně leží, tak spojit česání s hlazením a pochvalou (malá Lilinka, hodná…), případně dát pamlsek. U koťátek používejte štětinový kartáček nebo obyčejný hustý hřebínek a později furminátor, který odstraňuje odumřelou srst, ale ne podsadu.
Toaleta pro kočky
Jako první musíte promyslet umístění kočičího záchodu. Měl by se nacházet na klidném místě, kde kočku nebude nic a nikdo rušit. V případě, že se v domácnosti nachází i pes, měla by toaleta být zabezpečena tak, aby se k ní nedostal. Toaletu také neumisťujte do blízkosti misek. Kočka vám nebude vykonávat potřebu někde, kde má jídlo.
Naše koťátka jsou naučena chodit jak na otevřenou, tak na krytou toaletu. My používáme pouze jemnozrnné hrudkující stelivo, ale záleží na vás, jaké stelivo zvolíte a bude vám i kočičce vyhovovat.
Ať vám koťátka dělají jen radost, a pokud někdy něco vyvedou, nezlobte se na ně dlouho, jsou to přece vaši miláčci 🙂
Marcela Bobková, Chovatelská stanice Blue Flake.